Biografie over Wim Andriessen

Op woensdag 2 december is er een biografie over Wim Andriessen verschenen, getiteld W.F. Andriessen – Meester in het schaken, grootmeester in het uitgeven. De biografie is geschreven door Marten Coerts. Voor de schakers die al wat langer lid zijn van de club, zal de naam Wim Andriessen geen vragen oproepen, maar vooral herinneringen. Voor de overige leden kan een verwijzing naar het jubileumboek uit 2001 helpen, waar een interview met Wim Andriessen in staat dat Hein Stallinga en Erwin Oorebeek met hem hielden in november 2000. Het interview is te vinden op pagina 40-48.


De auteur heeft zelf het volgende te zeggen over het boek: ‘Meester in het schaken, grootmeester in het uitgeven’ is de biografie over een van de grote namen in de Nederlandse schaakwereld. Dat Max Euwe en Jan Timman bekend staan als Nederlands grootste schakers en een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan het Nederlandse schaakleven, mag duidelijk zijn. Althans op het schaakbord, want buiten het schaakbord is er nog een naam die niet onvermeld mag blijven: Wilhelm Fredrik (Wim) Andriessen (1938-2017). Hij was in de Nederlandse schaakwereld een fenomeen. In zijn jonge jaren klopte hij aan de deur van de Nederlandse top, speelde tegen o.a. Timman, maar één (verloren) partij bepaalde zijn lot als schaker. Hierna verschoof zijn focus naar het oprichten van een beter schaakblad dan destijds door de bond werd uitgegeven. In 1968 ziet het blad Schaakbulletin het daglicht dat tot 1984 zou bestaan. Omdat later vele schakers uit de gehele wereldtop gingen schrijven voor het blad werd het een groot succes. Met als opvolger het Engelstalige New In Chess werd vanaf 1984 ook de internationale schaakwereld bereikt. Als de uitgeverij, via Amsterdam, in 1987 uiteindelijk in Alkmaar terechtkomt, groeit het blad uit tot het beste schaakmagazine ter wereld.


Het vervolg is te lezen op www.grootmeesterinhetuitgeven.nl en daar kun je ook het boek bestellen.